Math Lesson

One individually wrapped Little Debbie Oatmeal Creme Pie costs $0.35 at IMU convenient store.  A box of one dozen individually wrapped Little Debbie Oatmeal Creme Pies costs $1.29 there too.  Which is the better buy?

Let’s do the math!

Method 1:  $0.35 x 12 = $4.20.  $4.20 – $1.29 = $2.91

Method 2: $1.29 ÷ 12 = $0.11 (significant figures) vs. $0.35

Thank you Math!  Because of you, I can now enjoy an oatmeal creme pie each day for the next 12 days.

<3, Lindsay

funnymath.gif

Advertisements

3 Responses to “Math Lesson”


  1. 1 ngtamber January 31, 2008 at 8:45 pm

    If you really were trying to find the better buy, you would have bought your little debbie snacks at Walmart. P.S. I love imaginary numbers so.

  2. 2 ngtlindsay January 31, 2008 at 9:56 pm

    This was not about the ultimate better buy, this was about the better buy in the IMU. You already know this because I just told you so in the kitchen, but I thought that our readers might benefit from me saying this on the blog. Imaginary numbers are crap because all you have to do is convince them to multiply an even number of times and they turn real….so.

  3. 3 Jill February 1, 2008 at 12:00 am

    lol. I love this. Basically because I am a math nerd.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s





%d bloggers like this: